Feestelijke start vernieuwbouw 121 woningen in Planetenbuurt Zwijndrecht
Met een feestelijke toost is op vrijdag 14 november 2025 het startsein gegeven voor de vernieuwbouw van 121 woningen aan de Uranusstraat, Mercuriusstraat en Venusstraat in de Planetenbuurt. Tinka van Rood, bestuurder van Trivire hief samen met Arno Kleijn, directeur van ketenpartner Hemubo en het team dat het vernieuwbouwproject uitvoert, het glas. Wethouder Ronald de Meij proostte mee op het project. De grootschalige vernieuwbouw is onderdeel van het programma Diztrikt Noord, waarin de gemeente Zwijndrecht samen met woningcorporatie Trivire en andere partners werkt aan een leefbare, duurzame en prettige wijk voor haar bewoners.
Bouwen op bestaande fundamenten
“Het casco en het betonnen dak van de woongebouwen aan de Uranusstraat, Mercuriusstraat en Venusstraat blijft behouden, maar voor de rest wordt alles vernieuwd”, aldus projectmanager ontwikkeling Mark de Vries. Zo worden woningen anders ingedeeld. De Vries: “We ontmantelen 118 woningen en vernieuwbouwen er 121 voor terug door 7-kamerwoningen op te splitsen. Verder krijgen de woningen nieuwe keukens, badkamers en toiletten. Daarnaast worden de kozijnen gemoderniseerd, grotere balkons gerealiseerd en worden de gevels worden volledig geïsoleerd en daarna afgewerkt met stijlvolle steenstrips.” Ook de manier van verwarmen is nieuw: de woningen worden aangesloten op het warmtenet van HVC, krijgen vloerverwarming en zijn straks gasloos.
Fijne leefomgeving
Trivire investeert niet alleen in het woongeluk van nieuwe bewoners, maar ook in de uitstraling van de wijk. Tinka van Rood: “Prettig wonen is meer dan een mooie woning alleen. Een veilige en mooie leefomgeving telt ook mee.” Wethouder de Meij vult aan: “De wijk krijgt straks niet alleen een nieuwe frisse look door het vernieuwbouwen van woningen, maar ook door het herinrichten van het groen. We werken wij als Gemeente Zwijndrecht samen met Trivire om de Planetenbuurt groener te maken. Aantrekkelijke groene stroken in de wijk zorgen voor een fijne leefomgeving, omdat ze bijvoorbeeld uitnodigen tot sporten of ontmoeting. Buurbewoners maken sneller een praatje met elkaar als er een bankje staat op een aangename plek.”
Circulair bouwen: gebruiken wat nog goed is
Trivire kiest bewust voor circulair bouwen: bij de wederopbouw van de gestripte woningen worden materialen zoveel mogelijk hergebruikt. Voor bouwmaterialen die niet hergebruikt worden, wordt een herbestemming gezocht. Het milieu wordt op deze manier zo min mogelijk belast. De wens om CO2- uitstoot zo klein mogelijk te maken, stopt niet na de bouw. De woningen hebben bij oplevering energielabel A en zijn dus energiezuinig. Met de aansluiting op het warmtenet van HVC zijn de woningen voortaan gasloos.
Bijzondere mijlpaal
Voor Trivire is dit project bijzonder: het is de eerste keer dat op deze schaal vernieuwbouw wordt toegepast. De samenwerking met ketenpartner Hemubo is hierbij prettig, omdat de bouwkundig aannemer al ervaring heeft met deze ingrijpende manier van renoveren. Arno Kleijn van Hemubo geeft aan dat de medewerkers van het bouwbedrijf het mooi vinden om te kunnen bijdragen aan toekomstbestendige woningen en een fijne leefomgeving voor de toekomstige huurders. De verwachting is dat de woningen in het voorjaar van 2027 opgeleverd worden, waarna het volgende project van start gaat: de sloop en nieuwbouw van een deel van de woningen aan de Jupiterstraat, Grote Beerstraat, Uranusstraat en Saturnusstraat.
Ook voor Hemubo is de vernieuwbouw van de Planetenbuurt een bijzonder project. April 2025 is de vestiging in Delft geopend en dit is het grootste project tot nu toe dat volledig vanuit het nieuwe kantoor wordt gecoördineerd.